Słoik na ciastka od kilku dni domagał się ażeby go czyś wypełnić. I tak właśnie w ekspresowym tempie powstały ciasteczka chałwowe. Niezbyt słodki, barrrdzo kruchy dodatek do kawy.
Składniki (30 ciastek):
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- pół szklanki drobnego cukru do wypieków lub cukru pudru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- pół szklanki pasty sezamowej tzw. tahin
- pół kostki masła ( 100 g )
- 20-40 ml wody
Wszystkie składniki miksujemy lub wyrabiamy ręcznie. Masło powinno być miękkie, w temperaturze pokojowej. Następnie formujemy kulki średniej wielkości, lekko spłaszczamy. Układamy na blaszce pokrytej papierem do pieczenia, w małych odstępach. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 ° C na 15 minut.
Smacznego !
E.
Oliwy smakowe bardzo łatwo zrobić samodzielnie w domu, jest to zdecydowanie tańsza opcja, a przy tym świetna zabawa. Potrzebne nam są mniejsze szklane, zamykane buteleczki, oczywiście oliwa z pierwszego tłoczenia i dodatki... Zioła, pieprz, czosnek, cytryna, chilli,migdały,a nawet owoce. Zawsze robię dwa/trzy smaki. Dziś zrobiłam rozmarynowo-cytrynową ( 3 gałązki rozmarynu, serpentyna ze skóry cytryny). Jest świeża, lekka, doskonała do drobiu, ryb i sałatek. Kolejna to ostra, czosnkowa z kolorowym pieprzem ( 2 ząbki czosnku, 3 ostre papryczki, łyżeczka ziaren pieprzu kolorowego).
Pamiętajmy, aby buteleczki były czyste i suche ! Zioła, papryka, skórka z cytryny itp. umyte. Przygotowaną oliwę przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu. Przyznam, że korci aby wyeksponować tak ładne buteleczki ale oliwa pod wpływem światła utlenia się.
Wszystkie przyprawy/zioła muszą pływać w oliwie, żeby nie spleśniały.
Pyszny i orzeźwiający koktajl, idealny na upalne dni.
Składniki:
- garść mrożonych truskawek lub malin
- 1 kiwi
- 1 banan
- 4-5 listków mięty
- 100 ml soku bananowego
Zamiast soku możemy dodać mleko. Co tu więcej pisać...Składniki blendujemy i delektujemy się naszym smoothie.
Na zdrowie !
E.
Pogoda nie zachęca do jedzenia gorących i ciężkich obiadów, zatem alternatywą jest sałatka. Korzystając z sezonu na szparagi,jem je kilka razy w tygodni. Sałatka na ciepło jest sycąca i pożywna, a przygotowana w taki sposób powala aromatem.
Składniki (na 2 osoby):
- 1 duża cukinia
- pęczek zielonych szparagów
- 10-12 pomidorków koktajlowych
- ser feta
- 1 większa pierś kurczaka
- kilka gałązek świeżego rozmarynu, czosnek, pieprz czarny i ziołowy
- oliwa
- opcjonalnie: kiełki, pestki dyni
Oczyszczoną pierś kurczaka marynujemy kilka godzin w oliwie z pieprzem, solą i dużą ilością rozmarynu. Taką samą marynatą, ale z dodatkiem czosnku traktujemy cukinię i szparagi ( wcześniej obrane i umyte szparagi lekko gotujemy ok 6-7 minut). Kurczaka i warzywa grillujemy. Przekładamy na talerz, dodajemy pomidorki, fetę. Tak przygotowane warzywa są bardzo soczyste, nie musimy dodawać dressingu :)
Smacznego !
E.
Wooooowwww. Odkrycie roku! Zdrowe i pyszne muffiny z kaszy jaglanej. Aż ciężko uwierzyć , że coś tak pożywnego może tak obłędnie smakować. Zacznijmy od kaszy jaglanej, całkiem głośno o niej ostatnio. Jest produktem bezglutenowy, bogatym w witaminy z grupy B, lecytynę, białko, antyoksydanty. Żeby się nie rozpisywać: SAMO ZDROWIE !
Jak długo można je przechowywać... na pewno 3 dni. Trzeciego dnia zniknęła ostatnia jaglanka.
Składniki ( 18-20 sztuk) :
- 3/4 szklanki mąki razowej
- pół szklanki mąki z amarantusa
- 3/4 szklanki kaszy jaglanej
- 1 szklanka jogurtu naturalnego
- 1/3 szklanki oleju ( najlepiej rzepakowego)
- 3 jajka
- 3 łyżki miodu
- łyżeczka sody
- łyżeczka proszku do pieczenia
- pół łyżeczki cynamonu
- pół łyżeczki gałki muszkatołowej
- szklanka jagód
- garść orzechów laskowych ( przepołowionych)
Kaszę gotujemy, następnie delikatnie blendujemy, choć nie jest to konieczne.Mąkę, przyprawy, sodę i proszek do pieczenia przesiewamy. Jajka ubijamy z cukrem, a jogurt łączymy z olejem. Możemy też osobno ucierać żółtka z cukrem, a białka ubić na sztywną masę. Wszystkie składniki dokładnie łączymy ze sobą, dodajemy jagody, orzechy i delikatnie mieszamy. Foremkę napełniamy masą do 3/4 wysokości. Na górę możemy dodatkowo położyć jagody. Pieczemy w 180 ° C ok. 25-30 minut.
Smacznego!
E.
Nie ma chyba nic bardziej czekoladowego niż takie brownie. Standardowo super proste w przygotowaniu,jedyny minus to kaloryczność ale co tam ;)
Za pieczenie zabrałam się wczoraj około północy. Jak się okazało miałam tylko pół szklanki mąki pszennej, więc dodałam razowej. Gdyby nie tak późna pora na pewno odwiedziłabym sąsiadów. Oprócz tego blacha do brownie wciąż jest w posiadaniu znajomej :) Zatem ciasto upiekłam w keksówce, a z reszty zrobiłam muffiny.
Składniki (blacha 17x27 cm):
- 2 tabliczki gorzkiej czekolady
- 1 tabliczka białej czekolady
- 1 szklanka mąki
- 1 szklanka cukru
- 2-3 łyżki kakao
- 150 g masła
- 3 jajka
- laska wanilii
- migdały/ orzechy
W rondelku na małym ogniu roztapiamy masło i gorzką czekoladę, dodajemy wanilię. Zdejmujemy z palnika i dodajemy kakao, dokładnie mieszamy, żeby nie było grudek. Jajka ubijamy z cukrem, łączymy z wystudzoną masą czekoladową, cały czas miksując dodajemy mąkę. Na koniec do wsypujemy kawałki białej czekolady i migdały. Pieczemy ok. 35 minut w temperaturze 180 ° C. Brownie powinno być wilgotne w środku.
Jedną z alternatyw dla białej czekolady może być mleko skondensowane.
Smacznego !
E.